Švábíková po svém šestém republikovém titulu: Jsem za něj moc ráda, ale sběratelem titulů z MČR nejsem

Zatím se zastavila na čísle šest. A to v pouhých dvaadvaceti letech. Tereza Švábíková vládne republikovým šampionátům, což potvrdila i na tom letošním. V O2 universum zdolala ve finále jednoznačně Kateřinu Tomalovou. „Myslím, že jedním z faktorů, který rozhodl, byly mé větší zkušenosti z finále republikových šampionátů,“ říká mladá reprezentantka, která se ale teď musí na chvíli koncentrovat i na školu.

Minulý rok jsi mi říkala, že nejemotivnější byl první titul a také ten loňský. Tentokrát mi nepřišlo, že bys to až tolik prožívala?

Letošní rok byl, co se týče psychiky, o trošku lehčí, řekla bych uklidněnější, přišlo mi, že MČR bylo celkově veselejší, hezky zorganizované, byli tu kamarádi, bavili jsme se spolu, takže se mi hrálo docela fajn a nakonec se dá říci, že to bylo lehčí než loni. Až klasicky na první zápasy, kdy jsem byla nervózní…

Jaké byly taktické pokyny na finálový zápas? Trenér Žídek ti neustále radil: “Pozor na první míč,”… Bylo to nejdůležitější?

Tenhle pokyn je u mě vždycky důležitý. Moje hra závisí na nohou, pokud nejsem u prvního míče včas, hraje se mi špatně. Takže proto mi to připomíná, ať se na něj soustředím a ať mám hned výhodu ve výměně.

Jaký byl z tvého pohledu ve finále největší rozdíl mezi tebou a Kateřinou Tomalovou?

Možná větší zkušenosti z finále republikových šampionátů, i když je Katka o pár let starší a celkově zkušenější. Já jsem více útočná hráčka, Katka více běhavá. A pokud mi to sedne, tak má právě ta útočná hráčka navrch. Já jsem všude napřed a Katka je pak pod míčem a musí dohánět a nemůže v podstatě vést tu výměnu.

záznam finálového zápasu

Co podmínky v hale. Jak se ti ve velkolepých kulisách arény O2 universum hrálo?

Mně se tu hrálo dobře, i když někteří členové mého týmu měli pocit, že tomu tak není. Míče byly trochu rychlejší, ale ne tolik, jako třeba v Madridu. Hala je postavená pro badminton ideálně, černé sedačky, nic v bílé barvě, takže se míček neztrácel, kurty byly také super, všechno bylo fajn.

A patří republikové šampionáty do takových hal?

Určitě to do takových hal patří, ale víme všichni, jak náročné je to finančně. Pro nás, co objíždíme mezinárodní turnaje, to sice není nic úplně nového. Nicméně je skvělé, že si tolik českých hráčů mohlo zahrát v tak krásné aréně, bylo to pro tuzemský badminton velmi zajímavé.

A divácká účast, překvapila Tě?

S hráči jsme se báli, že nepřijde moc diváků. Ale ta jedna strana byla prakticky plná, přišlo dost lidí, což jsem, přiznám se, neočekávala.

V počtu mistrovských titulů jsi už na čísle šest. Jaké jsou tvoje další ambice?

Za každý další titul jsem moc ráda, ale rozhodně nejsem sběratel domácích vavřínů, chceme prorazit na mezinárodní scéně. Badminton v Evropě je úplně jiný než na domácí scéně, nedá se to vůbec srovnávat.

 

 

A jaký je tvůj další program po MČR?

Teď mě čeká škola. Poté přijde na řadu série turnajů International Challenge v Evropě – Itálie, Dánsko, Francie. A pak doufáme, že se dostaneme se skupinou kluků na turnaje do Malajsie, konkrétně myslím, že jsou přihlášeni Honza Louda a Adam Mendrek s Ondrou Králem.  Je vždy fajn cestovat ve skupince a nejen sama.

zdroj: https://czechbadminton.cz/article/Svabikova-po-svem-sestem-republikovem-titulu-Jsem-za-nej-moc-rada-ale-sberatelem-titulu-z-MCR-nejsem