K turnaji a obrovskému úspěchu se vrátíme později.

Ohlasy v tisku:

MS DENÍK

https://moravskoslezsky.denik.cz/ostatni_region/klimkovicka-badmintonistka-svabikova-slavi-v-argentine-bronzovou-medaili-20181013.html

Deník

 

Odkaz na zápas o bronz

Medailový ceremoniál

Článek na Czechbadminton

Tereza Švábíková po Youth Olympic Games: „Mám olympijskou medaili. Mám ji pořád u sebe. Jsem šťastná“

První olympiáda, a hned medaile. I když šlo o Hry mládežnické a o medaili ze soutěže týmových štafet, je bronz Terezy Švábíkové skvělým úspěchem, který silně rezonoval v celém Českém olympijském týmu. Co znamená cenný kov pro samotnou Švábíkovou? A jak česká badmintonistka hodnotí své vystoupení v Buenos Aires?

Byly YOG nejvetším turnajem, na kterém jsi kdy hrála? Jak bys to srovnala třeba s účastí na MS nebo ME dospělých?

Určitě je to největší akce, na které jsem doposud startovala, je to úplně jiný level, jiný svět, nedá se to s MS nebo s ME dospělých vůbec srovnat. Co se týče samotného badmintonového turnaje, tak samozřejmě je to v prvé řadě juniorský světový turnaj, kde startují nejlepší hráči svých zemí z celého světa, a to samozřejmě zaručuje vysokou kvalitu. Na MS dospělých je logické, že ta kvalita je ještě vyšší.
Kvalifikovat se na Hry byl tvůj sen, splnila se ti očekávání?
Mám olympijskou medaili. Mám ji pořád u sebe. Jsem šťastná.

Tereza Švábíková na YOG v Argentině obsadila ve dvouhře 9. místo, v družstvech získala bronz.

 

Jak hodnotíš své vystoupení ve dvouhře a 9. místo?

Hodnocení je na jiných. Obsadila jsem na světovém turnaji, na letních olympijských hrách mládeže, dělené 9. místo. Porazila jsem silnou tureckou hráčku, mimo jiné mistryni Evropy v deblu, ale taky výbornou singlistku, a dále na turnaji se skvěle prezentující Angličanku. Bohužel jsem nestačila na singapurskou hráčku, o které jsem nevěděla skoro nic, a ještě navíc jsem s ní hrála první zápas na turnaji, takže jsem neměla příležitost ji okoukat.

Já všeobecně mám problémy s prvními zápasy, je to dané tím, že od svých 14 – 15 let jsem skoro vždy, doma i v zahraničí, hrála jako nasazená a zvykla jsem si, že první zápasy mám tzv. na rozpinkání. A pokud se potkám s takovou kvalitou jako teď, mám s tím velké problémy. O Singapurce jsem pouze zjistila, že v žačkách na některých turnajích hrávala debla s Jin Wei Goh z Malajsie a ta, jak víte, YOG vyhrála a v 15 byla mistryní světa.

Taky musím uznat, že zápas proti mně byl asi nejlepším vystoupením Hooi na turnaji, protože v zápase s Angličankou si poranila kotník a dohrávala zraněná, ale i tak jí to stačilo na semifinále. Takže i když jsem chtěla více, musím 9. místo hodnotit jako úspěch.

Tým Theta, bronzový ze soutěže týmových štafet.

Co se na turnaji povedlo a co méně?

Jsem naštvaná, že jsem turnaj zase dohrávala nemocná. Budu se muset poradit, co s tím, není možné, abych byla během roku zdravá a pak, když jedu na vrcholný turnaj sezóny, skoro vždy onemocním. Osobně si myslím, že jsem byla oslabená od MEJ, kde jsem hrála neléčená v družstvech s virózou a turnaj dohrávala za hranicí svých sil.
Jak sis celkově Hry užila?

Stále si je užívám. Jsem nadšená z podpory, kterou jsem zde na místě od vedení české olympijské výpravy dostala. Včera (rozhovor vznikal v pondělí, pozn. red.) mi všichni gratulovali k medaili, šlo vidět, že jsou rádi, a dostala jsem pamětní medaili jako dárek. Je vidět, jak zástupci jiných federací a i zástupci dalších sportů v české výpravě berou tyto hry vážně a užívají si případný úspěch.

Medaile z této mládežnické olympiády považují skoro za skutečné olympijské, to platí třeba pro české šermíře. Ukrajinci, Němci, Švédi a další si to užívají a radují se z medaile.

Švábíková k YOG: „Je to největší akce, které jsem se kdy zúčastnila.“

Co ti k výkonům na YOG řekli tví trenéři Jorgen Søvndal a Luděk Židek? 

Jorgen mě ocenil kladně za mé výkony, ve všech kolech… jenom jsme se shodli, že je škoda, že se Singapurkou jsem hrála první kolo. Jinak v soutěži družstev jsem hrála patrně velmi dobře a byla jsem chválená ze všech stran. Luďa mi poblahopřál smskou, ale asi neměl možnost mě vidět.
Rodiče mi taky psali, že jsem se jim líbila, jak hraji, a že jsem jim udělala radost. Na místě byl i Petr Koukal, který mi dal několik rad, za které jsem hodně ráda, a přišla i nějaká pochvala.
Jak se ty sama díváš na týmovou štafetu při YOG, v níž jsi získala bronz? Užila sis to, nebo to byl pouze doplněk k jednotlivcům, což mohlo být někomu „na obtíž“?
Nikomu z medailistů nebyla na obtíž! A ti, co tu medaili nemají, by jí měli velmi rádi na krku, to mi věřte. Je velký rozdíl mít z olympiády mládeže medaili, nebo nemít. Měli jsme všichni medailisté obrovskou radost, a kdybychom nehráli dobře, tak jsme bez medaile.
V základních kolech, které sloužily k poznání se a k sestavení párů, šlo vidět, že někteří hráči do svých zápasů nedávají vše a šetří se na individuální soutěž. Když to vidíte, tak asi je těžké tomu nepodlehnout. Od vyřazovacích bojů to ale byla úplně jiná soutěž. Makali jsme všichni. Já jsem měla v týmu důležitou pozici singlistky a debl jsem hrála s brazilskou hráčkou.

Tereza Švábíková se svými spoluhráči z bronzového týmu Theta. Foto: Badminton World Federation.Byla jsem se svými výkony spokojená, v singlu jsem evropské soupeřky vždy přehrála a s asijskými jsem hrála vyrovnaně. V deblu jsme byly taky velmi úspěšné, prohrály jsme snad jen jeden zápas, kdy opravdu soupeřky měly i spousty štěstí na své straně. Kdybych podávala jen o trochu horší výkony, stejně tak mí spoluhráči, medaili bychom nezískali.

Jak je každá součást týmu důležitá, se ukázalo v semifinále, kdy náš klíčový hráč z Kodai Naraoka Japonska byl z maratónského semifinále totálně unavený, a místo aby získal body, které se od něho čekaly, tak je ztratil. Místo vyrovnaného stavu byla obrovská ztráta a už to nešlo srovnat. Je to vybojovaný bronz!

Měla jsi čas během Her podívat se i na jiné sporty a co tě nejvíce zaujalo?

Jo, měla jsem čas, stolní tenis! Byla sranda. Byl to fofr.

Více o působení Terezy Švábíkové na YOG v Buenos Aires čtěte zde.

Galerie: