Tereza Švábíková pro iDNES.cz: „Ženský badminton se změnil. Vyhrávají holky, které neudělají chybu“

Krůček po krůčku se snaží zlepšovat a svědomitě míří za svým snem. Badmintonistka Tereza Švábíková, která má na svém kontě ve dvaceti letech čtyři domácí mistrovské tituly, se v dánském klubu Langhøj učí od těch nejlepších. V jedné z mála zemí konkurující Číňanům k tomu má ideální podmínky. „Mám tady svého trenéra, který vlastní halu se dvěma kurty a posilovnou, takže já můžu trénovat 24 hodin denně,“ říká rodačka z Klimkovic.

Poprvé se v dánském městečku Linde, které je od Kodaně vzdálené asi jako Ostrava od Prahy, objevila před čtyřmi lety, když jí bylo šestnáct. Nejprve sem jezdila jen občas, nyní tu tráví většinu svého času. „Dva roky zpátky jsem měla problém najít někoho, s kým bych mohla hrát kvalitní tréninkové zápasy. Tak jsem se rozhodla přebývat více v Dánsku,“ popsala Švábíková, vycházející hvězda domácího badmintonu.

Jejími kouči jsou Jørgen Søvndal a jeho syn Peder. Když k nim poprvé přijela, ihned se jim zalíbila. Dostala dokonce nabídku na hostování do zdejšího elitního týmu, kde hrála olympijská medailistka nebo mistryně světa. A to není vše… „Minulou sezónu jsem tu trénovala s jedním Singapurcem, který dokázal vloni porazit legendárního Číňana Lin Dana. Ten je známý jako jeden z nejlepších badmintonistů historie,“ zmínila Švábíková, která má v Dánsku komfort. „Hodně se to točí kolem mě. Trenér má kontakty, takže až to bude potřeba, má možnost mi domluvit tréninkové zápasy i proti nejlepším dánským hráčkám, což je super.“

Tereza Švábíková je čtyřnásobnou mistryní republiky. Foto: Lenka Johánková.

Jak na sobě Tereza maká? Trénuje dvakrát až třikrát denně. Vstává kolem sedmé, osmé. Potom je většinou posilovna, regenerace, badminton, třikrát týdně oddílový trénink, kdy hraje hodně zápasů. Zbytek tvoří individuální příprava s trenérem. Jinak to v současném badmintonu nejde. Zvlášť, když jsou turnaje plné vynikajících Číňanek, jejichž dril v přípravě je proslulý. „V Číně jsou skoro celý den v hale a jen dřou. Jsou pak náchylnější ke zraněním. V Dánsku to jde pomaleji, velký důraz se klade na prevenci zranění. Nejde se tolik po kvantitě, ale po kvalitě toho tréninku. Snaží se poslouchat svoje tělo,“ rozpovídala se Švábíková.

Společně s trenérem a jeho synem česká badmintonistka pozoruje zápasy Číňanek a dalších hráček světové úrovně a bedlivě vše analyzují. „Ženský badminton se za poslední léta trochu změnil. Vyhrávají holky, které neudělají chybu. Kdo ji udělá první, ten prohraje. Takže jsme se na to zaměřili. Jedeme sice stále podle dánského systému, ale co se týče taktické hry, tak se snažíme okoukávat ty nejlepší,“ nastínila Švábíková, která má ráda útočný styl. „Jenže velké rány jsou schopné ženy už vybírat, protože trénují s chlapy. Nic je nepřekvapí. Proto se snažím rozhodit je jiným způsobem.“ 

Cílem Švábíkové je dostat se mezi elitní hráčky, i když na konkrétní umístění nemyslí. „Chci medaili z mistrovství Evropy. To je můj nejbližší cíl. Jsem teprve druhým rokem dospělá, takže jsem ještě hodně mladá, ale vím, že na to mám. Snad se mi to jednou povede,“ dodala česká reprezentantka, která je v kontaktu s Petrem Koukalem, novým šéfem svazu. „Petr se snaží hodně věcí změnit a přeju mu, ať mu to vyjde. Některé nápady, které má, jsou super. Snaží se badminton zase více zpropagovat a on má dostatečně velké jméno na to, aby se mu to podařilo.“

Jiří Uhlíř

 

Článek (v lehce pozměněné podobě) vyšel ve středu 30. 9. na serveru iDNES.cz.