Zeptal jsme se Marka , taťky Terezy, na hodnocení minulé sezóny, na to, co je u nich nového a na nové cíle?

V Klimkovicích 11.7.2018

Tak jak hodnotíš minulou sezónu, myšleno tím období od prázdnin do prázdnin ?

Minulá sezóna se mi hodnotí dost složitě. Stalo se v ní hodně věcí, mám pocit, že trvala snad 10 let.

Když to vezmu s helikoptérovým nadhledem, tak před sezónou měla Tereza za hlavní cíl kvalifikovat se na LOHM do Buenos Aires, pokusit se obhájit titul na MČR dospělých a přitom si udržet pozici ve světovém žebříčku v dospělé kategorii, aby nemusela hrát kvalifikace aspoň na nejnižších zahraničních turnajích. Může hlásit tedy splněno a to i přes totální podzimní, okolnostmi vynucený tréninkový výpadek. Je to tak trochu malý zázrak.  Cíl splněn, obstáli jsme a přidali i něco navíc.Tereza si zahrála na ME dospělých (9. ve 4hře), na MS dospělých, na MSJ, na ME družstev dospělých a na MEJ skončila 2x pátá, což byl určitě megaúspěch.

MS dospělých – Holky bulharské byly skutečně lepší.Sestry Stoevy.

Jaké překážky byly největší?

Finančně jsme měli sezónu výborně pokrytou a to díky dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje a podpory města Klimkovic, tady tedy problém nebyl.  Je ale pravda, že sezóna nám připravila několik překážek a novinek na které jsme museli reagovat za pochodu. O situaci co se nám stala v září už bylo napsáno více než dost, takže se pokusím mluvit o jiných věcech. Například o tom, že informace, jakým způsobem se na LOHM kvalifikovat jsme získávali překvapivě obtížně. Ohledně kvalifikace s námi dlouhodobě komunikoval Tomasz  Mendrek, (za což mu patří náš dík a nejen za to) takže  přehled jsme měli. Ale potřebné detailní informace jsme nakonec objevili až na stránkách anglické federace a posléze na stránkách BWF .

Na začátku jsme si mylně mysleli, že bude stačit, když Tereza bude hrát turnaje dospělých, pár juniorských a s těmito výsledky se na LOHM podívá. Určité vystřízlivění pro nás tedy bylo, když jsme někdy v lednu 2018 zjistili, že do žebříčku juniorů se započítávají maximálně 3 výsledky z dospělých turnajů. Už ani nevím, jak jsme na to přišli. Vyhrnuli jsme si tedy rukávy, vzali krumpáče a začali od základů překopávat turnajový  plán. Povedlo se a na LOHM se jede, vlastně letí.

Jak si spokojen s určitou žebříčkovou stagnací?

Není to stagnace ani výsledková ani herní. Je pravda, že Tereza byla v průběhu sezóny už výše hlavně v žebříčku dospělých, ale i v juniorech by někdo mohl od ní čekat více.  Musím ale konstatovat, že není opravdu jednoduché naplánovat turnaje tak, aby člověk mohl sedět na dvou židlích, tzn. uspět v juniorech i v dospělých a to ještě za plnění doporučení snížení počtu startů Terezy na turnajích od TMK . K důvodům, že Tereza nezvládla žebříčkové postavení o něco lépe, musíme připočíst podzimní výpadek z rodinných důvodů a navazující odstoupení z turnajů ( MMČR v Brně a  MČRJ juniorů v Orlové, Itálie atd.)  Dále na jaře zrušení již naplánovaných turnajů dospělých v Polsku a v Rumunsku a taky start v před sezónou neplánovanou kvalifikací do dánské extraligy, která trvala celý měsíc.  Během sezóny v druhé nejvyšší dánské soutěži Tereza nastupovala v párových disciplínách a vedla si opravdu dobře. Na jedné straně získala uznání i od soupeřů, ale na druhé straně během sezóny trpěla určitou nerozehraností ve své hlavní disciplíně v singlu a to se opravdu projevilo v některých zápasech, kdy prohrála některé 3 setové zápasy. Do příští sezony již máme jasný plán, jak na tom zapracovat a obstát lépe. V tom nám velmi pomůže i to, že se budeme soustředit pouze na kategorii dospělých a budeme spoléhat hlavně na sebe.

19:19 třetí set Langoj Odense MIX

Zápas proti Odense OBK ( Mats Bue + Tereza proti Richardovi Eidestedt s Celine Juel) v baráži o dánskou extraligu. Zápas v mixu je třeba vyhrát, jinak je po nadějích. Na příjem za stavu 19:19 ve třetím setu jde Tereza….

Zveřejnil(a) B.O. Chance & RST + SK Vítkovice 1926 – Ridera dne Čtvrtek 26. duben 2018

 

A teď něco veselejšího, Tereze se povedlo obhájit titul ve dvouhře dospělých, to bylo super, ne?

Tak super to určitě bylo, i když obhájit titul z MČR dospělých nebylo pro Terezu úplnou prioritou, ale o to víc potěší, že se to povedlo. Tereze patří poklona  a zároveň pokárání za to, že  bagatelizovala informace o svém zdravotním stavu a neřekla mi, že do turnaje nastupovala s  vysokými teplotami.  Já jsem  věděl , že byla před turnajem již na turnaji v Polsku opravdu dost nemocná a nechtěl jsem, aby vůbec startovala. Trenér Žídek říkal, že to mám nechat na ní a ona se prostě rozhodla jinak. Já jsem jí sdělil, že pokud 2 dny před turnajem nebude mít teplotu pod 37  st. nikde nepojede, no a samozřejmě Tereza mi teplotu nepřiznala a na turnaj odjela s 39 st., jak jsem se dozvěděl později. Ještě v pátek měla přes 38 st. Spokojenost s výsledkem, ale už ne s hazardem se zdravím!

V souvislosti s MČR bych rád zmínil ještě jednu věc. Neustále se opakujícím, logickým doporučením nejen z TMK, aby Tereza startovala na turnajích maximálně ve dvou disciplínách, jakožto i dalším doporučením TMK i vzhledem k avizované připravovanému převzetí přípravy na sezónu, se Tereza snažila těmto maximálně vyhovět. První opravdu důležité rozhodnutí ohledně startů ve dvou disciplínách musela Tereza učinit před MČR dospělých. Na turnaj měla přímý postup se spoluhráči Katkou Tomalovou ve čtyřhře žen a Filipem Budzelem ve smíšené čtyřhře. Musela se nějak rozhodnout a rozhodla se z různých důvodů pro Filipa, což v důsledku zapříčinilo i z Katčiny strany faktický konec úspěšného páru v ženské čtyřhře a storna jejích účasti v deblu na ME dospělých, kde se holky před tím kvalifikovaly.

 

A jak jdete připraveni do nové sezóny?

Velmi důležité jsou finance a jsem velmi rád, že můžu prozradit, že v nedávném období náš klub podepsal smlouvu s Ridera Sport a.s. a ta se tak  vedle Olympu stala jedním z hlavních partnerů Terezy.

Taky jsme začali spolupracovat s reklamní agenturou OOO grafické studio s.r.o. na propagaci, za což taky děkujeme, stejně tak dalším partnerům v čele s Yonexem, městem Klimkovice atd.

Minulý rok jsme začali plánovat přípravu a do toho vstoupil svaz se svou vizí a příslibem, jak jsem už výše naznačil, že zaštítí přípravu Terezy před její poslední juniorskou vrcholnou akcí, kterou mistrovství Evropy bezesporu je, z čehož jsme měli opravdovou a velkou radost. Nakonec to nějak prostě nevyšlo.  Na toto rozhodnutí, jsme čekali až do května. Když jsme se tedy dozvěděli co a jak, tak jsme začali znovu jednat a pracovat a přestali jsme čekat, že se něco uděje, vznikne nebo začne. Pro kvalitní mezinárodní dospělý badminton jen dobré tréninkové podmínky v Ostravě nestačí.  Je třeba nejen získat kvalitního trenéra, ale i kvalitní sparing a to v Ostravě zatím není, i když mám pocit, že se to brzy změní. Tereza v minulosti pro mnoho lidí se svým osobním trenérem Luďkem Žídkem znamenala a znamená úspěšnou nerozlučnou dvojici. Doufáme, že i nějakým způsobem to bude trvat nadále, ale pracovní zaneprázdnění trenéra Žídka v posledních letech neumožňuje systematickou práci, kterou hráčka typu Terezy potřebuje.  Taky není jednoduché pro nás jako rodinu, která navíc je v badmintonu nováčkem, vše zajišťovat, hledat informace, které jinak se k nám nedostanou, plánovat tréninky a turnaje tak aby to mělo smysl, vše harmonizovat s reprezentačními akcemi a k tomu plánovat školu, shánět peníze, být pořád v jednom kole atd. A to vše při svém zaměstnání. Tohle děláme v kuse 5 let a další roky jsou před námi. Vedle toho, když do 16 -18 ti leté hráčce tlačí své názory jednou ten trenér, potom druhý, pak třetí, není jednoduché z toho vytvořit nějaký fungující výsledek. Musíme se prostě posunout dál a nejen proto jsme se rozhodli, že Tereza odchází v současné době trénovat do zahraničí a budeme hledat a budovat tým pro následující roky, který nutně potřebujeme.Snad se nám to podaří, zatím si vybíráme jen jednu z cest, která vede k cíli, ale těch možností se rýsuje více.

Příprava už ale začala…..

Máš pravdu, příprava už začala. Minulý rok byl poznamenán velmi vážnými skutečnostmi, které ovlivnily  život naší rodiny a  přátel. V té chvíli šlo vše stranou  a ocitli jsme se vlastně skoro na začátku. Uvědomili jsme si znovu, že badminton je jen sport, ale i tak pokud ho chceme dělat dobře , je třeba ho dělat se správnými lidmi a takovým způsobem, aby nás to posouvalo dál a bavilo. Aby jsme nestáli na místě a mělo to prostě smysl. Hlavně jsme se přestali stýkat a poslouchat jednotlivce, kteří jen neustále vše kritizují, jak vše se dělá špatně, ale jak se to má dělat dobře neřeknou. Za těch posledních 5 let, co jsme opravdu aktivní v českém badmintonu , jsem nabral určité znalosti prostředí a budu se snažit společně s dalšími lidmi nejen z našeho klubu to využít v prospěch hráčů našeho oddílu. Proto tuto nadcházející sezónu si dovolím nazvat rokem NULA.

Ale zpátky k přípravě……

Po návratu z turnajů z pobaltských republik Tereza odložila raketu a začala se věnovat školním povinnostem, které si rozložila do 4 měsíců (červen, červenec, srpen, září), kdy v tomto období musí uzavřít třetí ročník gymnázia. V měsíci červnu absolvovala také první genetické vyšetření, včetně týdenního nošení kardio holteru, a to z důvodu srdeční události, která se udála na podzim bratrovi Honzovi. Výsledky se dozvíme snad během prázdnin.

Hned první den prázdnin  při tréninku se svým parťákem Viktorem( nahrávací stroj) si vyzkoušela novou raketu do sezóny.

V pondělí  3.7. odjela do střediska Olympu v Praze, kde postoupila regenerační kůru pod dohledem lékařů. Péče byla naprosto skvělá . Vedle cvičení podstoupila lymfatickou masáž nebo  suchou uhličitou koupel .

Tento týden probíhá trénink  s malajským trenérem v Ostravě. To byl opravdu výborný tah, že jsme se domluvili na jeho pobytu a tréninku. Musím říct, že je opravdu zarážející, když si uvědomím, že Tereza působí v české juniorské reprezentaci od svých 12 let , kolik nových věcí se od Tana ( malajský trenér) dozvěděla a kolik věcí jí se snaží vysvětlit. Tréninky jsou prostě nejen náročné, ale i vysoce kvalitní a jsme zcela spokojeni. Včera ještě si navíc plnila školní povinnosti, uzavřela další dva předměty.

V neděli následuje Terezin odlet do dánské Langhoje a příprava na novou sezónu s indonéskými a snad i s čínskými hráčkami. Takže stále máme frmol.

 

Jaké máte cíle tentokrát?

Cíle do nové sezóny má Tereza vždy ty nejvyšší. Všichni jsme si přáli před začátkem kvalifikace na LOHM , aby příprava Terezy na její juniorský vrchol vypadala úplně jinak. Nestalo se tak. Vše se děje z nějaké příčiny. Plánem před podzimními vrcholy je, že se po soustředění v Langhoji zúčastní turnajů v Bulharsku, odjede na mikro soustředění za Vivien Sandorházi do maďarské Budapešti, a pak zase zpátky do Langhoje, bude si plnit školní povinnosti a období prázdnin ukončí turnajem na Ukrajině. Pak už odlétá na MEJ…pak na YOG a pak snad na MSJ.

Já se budu snažit, zajistit Tereze takové podmínky, aby byla spokojená a měla šanci se za rok v září pohybovat pod hranicí 120. místa na světě v žebříčku dospělých.

Hlavně ať Tereze drží zdraví, s tím ostatním, co přijde, si vždycky nějak poradíte.Držím pěsti!!

-at-