zdroj czechbadminton.cz

KAWASAKI MČR 2023: Švábíková má sedmý titul ze singlu, k tomu vládla i mixu. Janáček po skvělém finále avizoval konec s mezinárodním badmintonem

Všechny oči byly upřeny právě na to, jestli šestinásobná mistryně Švábíková získá další singlový titul. To, jak moc po něm toužila, ukázala v koncovce  skvělé semifinálové partie. Kateřina Mikelová se v rozhodující sadě zvedla k neskutečnému obratu,ze stavu 12:18 otočila na 19:18, ten ale nedokonala. Švábíkové dokonale zapracovala hlava, ke které se přidaly zkušenosti a nakonec znovu převrátila duel na svou stranu. Po vyčerpávajícím třísetovém boji musela navíc, stejně jako van Coppenolle, na dopingovou kontrolu. Komisaři tentokrát cílili na finalisty – na toaletu museli JanoštíkKrálvan Coppenolle a právě Švábíková.
V mixu se prvními finalisty po naprosto dominantním výkonu stali Vojta Šelong s Terezou Švábíková. Dvojice, která zatím neztratila jediný set, udělala rychlý proces s překvapením této kategorie. Pro Pavla Synovce s Ivanou Treperovou byl už postup do semifinále a zisk medaile kariérním úspěchem. Synovec bavil neskutečnými zákroky, naprostá většina výměn šla ale za párem ze severu Moravy. Dvojice ŠelongŠvábíková – divoká karta MČR – postoupila za 20 minut, jednoznačně po setech 21:4, 21:8.

 

Vyrovnanou úvodní sadu prvního finále – ženského singlu – rozhodla koncovka, kterou zvládla lépe zkušenější Švábíková. To se ukázalo jako klíčový moment. Ve druhém dějství už Tallulah van Coppenolle hodně chybovala, obhájkyně titulu odskočila na 14:8 a vedení kontrolovala až do samotného závěru. Sedmý titul z dámského singlu, a to ve věku 22 let, opravdu unikátní počin nejen v badmintonu, ale v celém českém sportu.

Tallu vstoupila do utkání úplně super, byla jsem moc překvapená, jak se zvedla, protože vím, že neměla poslední roky vůbec jednoduché, a to ani v soukromém životě. Jsem moc ráda, že máme v Moravskoslezském kraji tak dobré badmintonistky, loni se mnou byla ve finále Katka Tomalová, teď Tallu,” vyzdvihla soupeřku dnes už sedminásobná mistryně ČR v singlu.

V mixu získal zlatou medaili pár, který startoval na divokou kartu. Kvalita v něm ale byla velká. Vojtěch Šelong s Terezou Švábíkovou si na kurtu sedli herně i lidsky. Ve finále zdolali Víta Kulíška s Kateřinou Zuzákovou 22:20, 20:22, 21:11 a mohli začít slavit, především pro Šelonga to bylo hodně emotivní vítězství. „Věděl jsem, že v mixu jsem několikrát na titul měl, ale s Denisou jsme hráli v době, kdy před sebe Kuba Bitman Bětkou Bášovou nikoho nepustili, teď to vyšlo. Chci za to moc poděkovat Tereze, díky které jsem ten titul získal, opravdu jsme si sedli,“ užíval si Šelong premiérový titul na MČR.