Na žádosti fanoušků, sponzorů a přátel Terezy a vzhledem k množícím se spekulacím, dohadům a dotazům, které se k nám dostávají a vzhledem k diskuzím na turnajích, o kterých jsme se během víkendu dozvěděli,cítíme potřebu se vyjádřit ke komentáři Petra Báši po zápase ME družstev žen Česko – Turecko publikovaném na webu ČBaS dne 13.2.2020 a to konkrétně k této jeho ćásti: „Naproti tomu Terka, to je zklamání. Z našeho pohledu předváděla absolutně neakceptovatelné chování reprezentanta na takové akci, a to včera i dnes. Řeč těla, chování na kurtu, vedení zápasu. Terce jsme to vyčetli a slyšeli to i ostatní hráči. Ona je těžko koučovatelná a nedokáže realizovat taktické pokyny, dělá často opaky a ty její reakce zkrátka nejsou adekvátní.“

Tereza Švábíková hrdě reprezentuje naši vlast od svých 13 ti let, váží si každé nominace a NIKDY žádnou nominaci neodmítla. Tato druhá nejmladší členka našeho národního týmu na proběhnuvším mistrovství Evropy bere soutěže družstev ješte mnohem prestižněji než individuální a o to emotivněji takový turnaj prožívá. Po zápase s Finskem trenéři Tereze cca 2 hodiny v kuse nejprve individuálně a následně před týmem vytýkali výše uvedené a oznámili ji, že do zápasu s Tureckem nenastoupí.Tereza se jím několkrát omluvila s tím, že když se jí nedaří, má někdy tyto stavy, ale že se snaží na tom pracovat.

Chtěli bychom zdůraznit, že výtky se týkaly pouze řeči těla a vedení zápasu na kurtu. V žádném případě nešlo o žádné závažné porušení životosprávy, porušení pravidel a statusu reprezentanta, drzé nebo dokonce sprosté chování ať na kurtu nebo mimo něj.

Kterýkoliv hráč i trenér, kterému se v daném okamžiku nedaří se může dostat do stresového stavu. Každý se v něm chová jiným způsobem a věříme, že v dané chvílí je vděčný za jakoukoli pomoc, jak daný stav zvládnout. Viděli jsme takových situací nejen během tohoto turnaje povícero. Jinak tomu není ani u 19-ti leté Terezy. Komentář Petra Báši , který je v případě Terezy vlastně pouze veřejnou kritikou, působí velmi agresivně, neadekvátně, není v něm nic pozitivního ( věříme,že by se při troše dobré vůle určitě dalo něco pozitivního najít) a je zcela v rozporu s tím, co TMK žádá a hlásá a to, že-citujeme z pokynu vydaného TMK: „špinavé prádlo se na veřejnosti nepere“.

Předmětný zápas k posouzení můžete sledovat zde:

https://www.badmintoneurope.tv/en-int/playerpage/115365

Kritizována byla i za chování v zápasech proti Turecku:

zápas s Demirbag můžete sledovat zde:

https://www.badmintoneurope.tv/en-int/playerpage/116457

a zápas v deblu zde:

https://www.badmintoneurope.tv/en-int/playerpage/116471

a zde další zápasy Terezy na ME družstev:

https://www.badmintoneurope.tv/en-int/playerpage/114975

https://www.badmintoneurope.tv/en-int/playerpage/115092

https://www.badmintoneurope.tv/en-int/playerpage/115532

Můžete si po shlédnutí zápasů udělat úsudek sami.

Tereza je známá svými emocemi. Emoce ke sportu patří ať už jsou pozitivní nebo negativní. V zápase s Finskem bojovala Tereza sama se sebou, dostala se do stresového stavu, protože nechtěla svému týmu zhatit postupovou naději. Tereza nakonec oba zápasy vyhrála. Nebyla ani jednou v těchto zápasech rozhodčím napomínána pro nevhodné chování a to v žádném zápase na ME družstev.Trestat jí za to podle nás nevhodnou  a neobvykle tvrdou kritikou a neobvykle zbarveným  komentářem, na což byl pan Báša před zveřejněním upozorněn a přesto na něm trval, je dle našeho názoru neadekvátní a účelové.

Kritika k zápasu s Tureckem je pro nás ještě nepochopitelněší. Před zápasem byla Tereza podrobena, jak jsme výše uvedli tvrdé kritice, která jí v zápasech o postup družstva do čtvrfinále a taky v boji o její účast na OH nepomohla. Proto při opakovaném shlédnutí tomuto  tvrdému postupu pana Báši nerozumíme ještě více. Tereza v obou svých zápasech bojovala a dřela, stejně jako ve všech svých zápasech,  a na zápas s Demirbag si poctivě sama před utkáním připravovala taktiku co a jak hrát.

I přes skutečnost, že debl netrénuje, v zápasech čtyřhry podala nadprůměrné výkony v rámci týmu.

Za realizační tým Terezy Švábíkové ( nejbližší rodina, přátelé a trenéři)

Marek Švábík

úvodní foto czechbadminton