Klimkovická badmintonistka Švábíková slaví v Argentině bronzovou medaili
Obrovský úspěch zaznamenala na Letních olympijských hrách mládeže v argentinském hlavním městě Buenos Aires badmintonistka Tereza Švábíková. Rodačka z Klimkovic uspěla v týmové soutěži, kde s uskupením pod názvem Theta dosáhla na bronzovou medaili.
„Start na LOHM v Buenos Aires byl mým snem už několik let. Poslední rok byl po události, která se stala mému bratrovi Honzovi (zkolaboval na tréninku fotbalistů Klimkovic), neuvěřitelně těžký. Na více jak půl roku jsem vypadla vlastně z tréninkového procesu a nevěděli jsme, co bude dál, protože do dnes nemáme zprávu z genetiky, co se vlastně bratrovi stalo a jestli to nemám například i já a musela jsem se šetřit,“ řekla Deníku z Jižní Ameriky.
„V situaci, kdy můj tým je má rodina, to ovlivnilo obrovsky mou přípravu. Proto samotný postup na základě dvanáctiměsíční kvalifikace jsem brala jako obrovský úspěch,“ dodala.
Mezi jednotlivci Švábíková v těžké skupině neprorazila, prohrála úvodní zápas s neznámou soupeřkou ze Singapuru Hooi, skončila druhá a těsně nepostoupila. „Zaskočila mě a já na to nedokázala reagovat,“ přiznala a poukázala na fakt, že Hooi si v dalších zápasech zranila kotník, ale i přesto dokázala postoupit do semifinále.
I přes vypadnutí ze skupiny byla v soutěži družstev zařazena do týmu Theta. „Naše výkony v základní skupině byly silně ovlivněny souběžně probíhajícím individuálním turnajem a tak i v našem týmu bylo vidět šetření se. Ale od vyřazovacích bojů, díky kvalitě, která v týmech byla, jelikož šlo o nejlepší juniorské hráče a hráčky světa, to byl totální nářez,“ prozradila Švábíková.
„Nám nevyšlo semifinále, kdy vše bylo proti nám, včetně rozhodčích. Když se k tomu přidalo totální vyčerpání našeho klíčového hráče z Japonska, který ten den hrál maratónské semifinále dvouhry kluků, tak jsme prohráli. Díky neuvěřitelné bojovnosti jsme pak ale zvládli zápas o třetí místo a i podle reakcí ostatních výprav, tyto medaile mají obrovskou cenu. I funkcionáři z vyspělých badmintonových zemí se opravdu z ní velmi radují,“ vysvětlila talentovaná sportovkyně, která se v úspěšné čtyřhře představila po boku Brazilky Jaqueline Lima.
„Musím říct, že ve dvouhře jsem ve svých minisoubojích evropské hráčky vždy porazila a s kvalitními asijskými jsme se opravdu držela velmi dobře. Ve čtyřhře až na jeden minizápas jsme snad vše s Brazilkou vyhrály. Jsem šťastná za získanou krásnou medaili a užívám si to. Je to euforie,“ vzkázala Tereza Švábíková z Argentiny.
MS DENÍK
Deník
Medailový ceremoniál
Článek na Czechbadminton
Tereza Švábíková po Youth Olympic Games: „Mám olympijskou medaili. Mám ji pořád u sebe. Jsem šťastná“
První olympiáda, a hned medaile. I když šlo o Hry mládežnické a o medaili ze soutěže týmových štafet, je bronz Terezy Švábíkové skvělým úspěchem, který silně rezonoval v celém Českém olympijském týmu. Co znamená cenný kov pro samotnou Švábíkovou? A jak česká badmintonistka hodnotí své vystoupení v Buenos Aires?
Byly YOG nejvetším turnajem, na kterém jsi kdy hrála? Jak bys to srovnala třeba s účastí na MS nebo ME dospělých?
Hodnocení je na jiných. Obsadila jsem na světovém turnaji, na letních olympijských hrách mládeže, dělené 9. místo. Porazila jsem silnou tureckou hráčku, mimo jiné mistryni Evropy v deblu, ale taky výbornou singlistku, a dále na turnaji se skvěle prezentující Angličanku. Bohužel jsem nestačila na singapurskou hráčku, o které jsem nevěděla skoro nic, a ještě navíc jsem s ní hrála první zápas na turnaji, takže jsem neměla příležitost ji okoukat.
Já všeobecně mám problémy s prvními zápasy, je to dané tím, že od svých 14 – 15 let jsem skoro vždy, doma i v zahraničí, hrála jako nasazená a zvykla jsem si, že první zápasy mám tzv. na rozpinkání. A pokud se potkám s takovou kvalitou jako teď, mám s tím velké problémy. O Singapurce jsem pouze zjistila, že v žačkách na některých turnajích hrávala debla s Jin Wei Goh z Malajsie a ta, jak víte, YOG vyhrála a v 15 byla mistryní světa.
Taky musím uznat, že zápas proti mně byl asi nejlepším vystoupením Hooi na turnaji, protože v zápase s Angličankou si poranila kotník a dohrávala zraněná, ale i tak jí to stačilo na semifinále. Takže i když jsem chtěla více, musím 9. místo hodnotit jako úspěch.
Tým Theta, bronzový ze soutěže týmových štafet.
Co se na turnaji povedlo a co méně?
Stále si je užívám. Jsem nadšená z podpory, kterou jsem zde na místě od vedení české olympijské výpravy dostala. Včera (rozhovor vznikal v pondělí, pozn. red.) mi všichni gratulovali k medaili, šlo vidět, že jsou rádi, a dostala jsem pamětní medaili jako dárek. Je vidět, jak zástupci jiných federací a i zástupci dalších sportů v české výpravě berou tyto hry vážně a užívají si případný úspěch.
Medaile z této mládežnické olympiády považují skoro za skutečné olympijské, to platí třeba pro české šermíře. Ukrajinci, Němci, Švédi a další si to užívají a radují se z medaile.
Švábíková k YOG: „Je to největší akce, které jsem se kdy zúčastnila.“
Co ti k výkonům na YOG řekli tví trenéři Jorgen Søvndal a Luděk Židek?
Nikomu z medailistů nebyla na obtíž! A ti, co tu medaili nemají, by jí měli velmi rádi na krku, to mi věřte. Je velký rozdíl mít z olympiády mládeže medaili, nebo nemít. Měli jsme všichni medailisté obrovskou radost, a kdybychom nehráli dobře, tak jsme bez medaile.
Tereza Švábíková se svými spoluhráči z bronzového týmu Theta. Foto: Badminton World Federation.Byla jsem se svými výkony spokojená, v singlu jsem evropské soupeřky vždy přehrála a s asijskými jsem hrála vyrovnaně. V deblu jsme byly taky velmi úspěšné, prohrály jsme snad jen jeden zápas, kdy opravdu soupeřky měly i spousty štěstí na své straně. Kdybych podávala jen o trochu horší výkony, stejně tak mí spoluhráči, medaili bychom nezískali.Jak je každá součást týmu důležitá, se ukázalo v semifinále, kdy náš klíčový hráč z Kodai Naraoka Japonska byl z maratónského semifinále totálně unavený, a místo aby získal body, které se od něho čekaly, tak je ztratil. Místo vyrovnaného stavu byla obrovská ztráta a už to nešlo srovnat. Je to vybojovaný bronz!
Jo, měla jsem čas, stolní tenis! Byla sranda. Byl to fofr.
Více o působení Terezy Švábíkové na YOG v Buenos Aires čtěte zde.