Švábíková si chválí fyzickou připravenost a doufá v návrat formy z konce minulého roku

Na olympijském festivalu v pražské Stromovce se ukázala jako velká showmanka. V exhibičních zápasech hecovala diváky, bavila, strhávala pozornost na badmintonové sportoviště. Teď chce pohodu přenést také do turnajového kolotoče. Tereza Švábíková v létě potrénovala fyzickou kondici. V Dánsku trénuje s kvalitními sparringy a před dalšími turnaji si chválí svoji připravenost.

Prostředek léta měla pořádně živý. Přelety z Dánska do České republiky a zpět, olympijský festival, poté prestižní Victor Denmark Open 2021. V přípravě navíc pracovala opravdu tvrdě, když si na pomoc vzala i bývalého 40. hráče světa, který prožil svůj mezinárodní debut shodou okolností v České republice.

 

“Dříve jsem měla trošku problém, když jsem se dostala do koncovek setů, že už jsem úplně nemohla. V létě se mnou potrénoval Dmytro Zavadsky, který byl známý tím, že na kurtu hodně běhal. Byl to takový ukrajinský, ruský dril, opravdu výživné,“ nastínila průběh přípravy jednadvacetiletá hráčka, jež v Dánsku trénuje především s juniory.

 

“V našem klubu mám juniorské reprezentanty, což je v kategorii U17 opravdu dobrá úroveň. Navíc se nám tam teď přestěhovaly další dvě kvalitní holky, takže to mám alespoň pestřejší. Máme vynikajícího trenéra, za kterým dojíždí hráči až třeba z Kodaně, což je od nás vzdálenost asi jako z Ostravy do Prahy.

Dvakrát, třikrát týdně navíc dojíždím do velkého klubu, odkud pochází Line Kjaersfeldt, hraje tam ligu třeba Anders Skaarup Rasmussen nebo Hans-Kristian Vittinghus. Tam ladím nebo spíše budu ladit herní stránku. Ve svém klubu jedu pro změnu především drily,“ vysvětluje tréninkový proces mladá Češka, která si táhne na turnajích nepříjemnou sérii porážek, kterou neprolomila minulý týden ani v Esbjergu na Victor Denmark Masters.

Tereza Švábíková (druhá zpráva) na olympijském festivalu v Praze. Autor: ČBaS

“Jsou tam samozřejmě negativní pocity, strašně mě položil covid-19. Byla jsem měsíc úplně mimo, poté, když jsem nastoupila do turnajů, tak nepřišel dobrý los. Postupně jsem se cítila v zápasech lépe, ale ty výhry s kvalitními soupeřkami prostě nepřicházely. Bylo to těžký, když to porovnám s ostatníma holkama, jaký měly los… Ale nechci se na to vymlouvat.”

Zákeřný vir potkal českou žebříčkovou dvojku právě ve chvíli, když se cítila v možná životní formě. V Rakousku, na kvalifikačním turnaji evropského šampionátu smíšených týmů, porazila slovenskou olympioničku Martinu Repiskou ve velkém stylu 21:8, 21:15. „Tam jsem se cítila opravdu dobře a hrála jsem výborný badminton, ale pak to přišlo,“ vrátila se ke konci minulého roku Švábíková.

Solidní výkon předvedla na mistrovství Evropy v Kyjevě v zápase s tureckou favoritkou Neslihan Yigit. “Tam jsem věděla, že na ní ještě nemám, byla jsem ale uvolněná, hrála jsem dobré výměny,“ komentovala jedno ze svých nejlepších vystoupení v novém roce Švábíková.

A jak vnímala olympiádu? “Rozhodně je to akce, která je pro malé země nejdůležitější a chtěla bych se na ní moc dostat. V Dánsku nebo Anglii se ale bere více třeba All England Open,“ přidala zajímavý pohled Švábíková. V letošním roce dotlačila svou favoritku ke třetímu místu, věřila totiž nejvíce Indce Pusarle Sindhu.

Další velkou motivací v kariéře mělo být mistrovství světa ve španělské Huelvě, které se ale možná mladé Češky nakonec týkat nebude. “S velkou pravděpodobností se na MS nedostanu. Během dvou měsíců se mi zrušily turnaje, na které jsem se kvalifikovala – Bulharsko, Japonsko, Korea a Taipei. Kvůli účasti na turnajích jsem se v červenci očkovala a to i přesto, že mám hodně obranných protilátek, a tak to se mnou docela zamávalo. Turnaje se ale opět ruší a těžké období pro náš sport tak pokračuje. Snad to brzy skončí,” nemá příliš dobré vyhlídky na účast na jihu Španělska jednadvacetiletá Švábíková

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 už by, pravděpodobně stejně jako dvojnásobná olympijská medailistka Sindhu, neměla chybět.