Když se plní sny

Klimkovická Tereza Švábíková se kvalifikovala na Olympiádu do Paříže

Klimkovická rodačka a občanka Tereza Švábíková je česká reprezentantka a jednička v badmintonu. Ve svých 23 letech získala 8 titulů mistryně ČR v kategorii dospělých a z toho sedm titulů v dvouhře žen v řadě. Tento rok MČR po 8 letech musela vynechat, protože se v době konání zúčastnila důležitého turnaje, který byl součástí roční kvalifikace na OH v Paříži. Vyplatilo se.

Se sportem začínala Tereza v místním fotbalovém oddíle TJ Klimkovice pod vedením nezapomenutelného trenéra Standy Homoly. Později si vyzkoušela badminton v místním kroužku a byla to hned láska na celý život. Již ve 12 letech se stala mistryní ČR ve dvouhře dívek do 13 i 15 let. Do juniorské reprezentace byla zařazena velice brzy již v 13 letech.

V té době jako skoro každé sportující dítě sdělilo svým rodičům svůj sen, že jednou by chtěla startovat na Olympijských hrách. Když v 16 letech vybojovala titul mistryně ČR ve dvouhře žen, začal se sen stávat reálnější a reálnější. Sen, na kterém začala usilovně a cílevědomě pracovat. Místní badmintonové vedení však mělo jiné priority a nehodlalo se spolupodílet na splnění tohoto ambiciózního dlouhodobého cíle a tak Tereza spolu s rodiči založila vlastní oddíl, což se s postupem času ukázalo jako důležitý krok správným směrem. Překonala nelehké období, kdy její bratr zkolaboval na fotbalovém tréninku místního oddílu, prodělala zranění zad a zákazy startu a cestování v období COVIDU to neulehčily. Šla přes překážky, ale pořád za svým cílem.

Kvalifikace na letošní olympijské hry trvala 12 měsíců a skončila poslední den v dubnu. Byla mnohem složitější a tvrdší než ty předchozí a to z důvodu nově upravených kontinentálních kvót. O postupujících se tak nakonec rozhodovalo až na posledním možném turnaji a to bylo Mistrovství Evropy v Německu, kde v přímém souboji o postup porazila ukrajinskou hráčku Buhrovou ve dvou setech. V té chvíli již bylo vlastně jisté, že se Tereza probojovala na OH.

Na Mistrovství Evropy, stejně jako na Evropských hrách v Polsku v roce 2023 nakonec obsadila dělené 9. místo.

Dne 10.5.2024 byl zveřejněn oficiální seznam kvalifikovaných, kde se Tereza vyskytuje na postupovém 29. místě z 39 startujících žen na olympijském turnaji ( devátá v Evropě).

Tereza jako juniorka získala v roce 2018 na mládežnické světové olympiádě v Buenos Aires bronz v soutěži družstev a v individuálním turnaji obsadila skvělé dělené 9. místo. Takže už jednu olympijskou medaili má doma. Takový úspěch na dospělé olympiádě vzhledem ke konkurenci ve světě by byl senzací, ale senzací a obrovským úspěchem pro holku z Klimkovic, která začínala se sportem v místní Sokolovně, je už samotný postup na OH. Vždyť badminton je 4. nejpopulárnějším a nejrozšířenějším sportem na světě!

Tereza je hrdá na to, že je dle našich informací první ženou, rodačkou a občankou Klimkovic, dokonce snad první z individuálních sportů, která si kdy vybojovala účast na olympijských hrách.

Město Klimkovice na tom má také svůj díl zásluhy, když ji na její sportovní cestě v předchozích letech finančně podporovalo za což je Tereza vděčná. Poslední dva roky, kdy došlo ke změně ve složení členů sportovní komise, město opakovaným žádostem o podporu kvalifikace na OH nevyhovělo. I přesto děkujeme za podporu v letech minulých a těšíme se na případnou spolupráci v letech příštích.

Přejeme Tereze hlavně zdraví, ať účast na OH dopadne podle jejích představ a štěstí a úspěch v její další kariéře.